EĞİTİM
13.9.2023 21:36

Yahudiler Neden Güçlüdür

Mehmet Ali Kaya
Mehmet ALİ KAYA
Yahudiler Neden Güçlüdür

Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgi üretmiyoruz. Çünkü bilgiyi yayamıyoruz. Çünkü bilgiyi uygulamıyoruz. Eğitim Yoksunluğu tam anlamıyla söylersek “kaliteli eğitim yoksunluğu.” Çok kesin biçimde söylersek “akılcı olmayan çağdışı eğitim.”

Dr. Faruk Saleem / İslamabat

Dünyada yalnızca 14 milyon Yahudi var. Kuzey ve Güney Amerika’da yedi milyon, Asya’da beş milyon, Avrupa’da iki milyon ve Afrika'da  100,000  kişi. Tek bir Yahudi'ye 100 tane Müslüman düşmektedir. Buna rağmen Yahudiler tüm Müslümanların toplamından yüz kez daha güçlüdürler.

Nedenini hiç merak ettiniz mi?

Tüm  zamanların  en  etkin  bilim  adamı  ve  Time dergisi tarafından "Yüzyıl'ın Adamı" seçilen Albert Einstein bir Yahudi'ydi. Psikanalizin  babası  Sigmund Freud bir Yahudi'ydi. Karl Marx, Paul Samuelson ve Milton Friedman da öyle. İşte size ürettikleriyle tüm insanlığa zenginlik katmış olan Yahudilerden bazıları:

Benjamin Rubin insanlığa aşı iğnesini verdi. Jonas Salk ilk çocuk felci aşısını geliştirdi. Albert Sabin çocuk felci aşısını daha da geliştirdi. Gertrude Elion löse miye karşı ilacı verdi. Baruch Blumberg Hepatit B aşısını geliştirdi.  Paul  Ehrlich  frengiye  karşı  bir  tedavi  buldu. Elie Metchnikoff bulaşıcı hastalıklarla  ilgili  çalışmalarıyla  Nobel  ödülü kazandı. Bernard Katz nöromüsküler iletişim (kas-sinir sistemi arası iletişim) alanında Nobel ödülü kazandı. Andrew Schally endokrinoloji (metabolik sistem rahatsızlıkları, diabet, hipertiroid) Aaaron Beck Cognitive Terapi (akli bozuklukları depresyon ve fobi tedavilerinde kullanılan psikoterapi yöntemi) geliştirdi. Gregory  Pincus  ilk  doğum  kontrol  hapını  geliştirdi. Gerald Wald insan gözü hakkındaki bilgilerimizi geliştirerek Nobel ödülü kazandı. Stanley Cohen embriyoloji (embriyon ve gelişimi çalışmaları) dalında Nobel aldı. Willem Kolff böbrek diyaliz makinesini icat etti. Müslümanlar da dahil tüm hastalar Yahudilerin; bu buluşlarından yararlanıyor, sağlığına kavuşuyor.

Peter  Schultz  optik  lif  kabloyu, Charles Adler trafik ışıklarını, Benno Strauss pazlanmaz çeliği, Isador Kisse sesli filmleri, Emile Berliner telefon mikrofonunu ve Charles Ginsburg videotape kayıt makinesini geliştirdi. Stanley Mezor ilk mikro-işlem çipini icat etti. Leo Szilard ilk nükleer zincirleme reaktörünü geliştirdi. Son  105  yılda   14  milyon  Yahudi  bilim  dalında 100 ün üzerinde Nobel ödülü kazanırken, 1.4 milyar Müslüman yalnızca üç Nobel kazandı.

Neden Yahudiler bu kadar güçlü?

Yahudi  inancına  bağlı  ünlü yatırımcılar; Ralph Lauren (Polo), Levi Strauss (Levi's Jeans), Howard Schultz (Starbuck's), Sergei Brin  (Google),  Michael Dell (Dell Bilgisayar), Larry Ellison (Oracle), Donna Karan ( DKNY), Irv Robbins ( Baskins &R obbins ) ve Bill Rosenberg (Dunkin Dougnuts ). Yale Üniversitesi'nin Başkanı Richard Levin bir Yahudidir. Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin  Hoffman,  Michael  Douglas,  Goldie  Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis ve Peter Falk'ın da Yahudi olduklarını biliyor muydunuz ?

Yönetmenler  ve  yapımcılar arasındaki Yahudiler: Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaaron Spelling (Beverly Hills 90210),  Neil  Simon  (The Odd Couple), Andrew Vaina ( Rambo 1 /2 / 3 ), Michael Mann (Starzky and Hutch ), Milos Forman ( One Flew Over  The  Cuckoo's  Nest,  Amadeus  ),  Douglas  Fairbanks (TheThief of Baghdat), Ivan Reitman (Ghostbusters ), Kohen Kardeşler, William  Wyler.  William James Sidis, 250-300 lük I.Q derecesiyle dünyanın gördüğü en parlak insandır. Bilin bakalım hangi dine mensuptur?

Soru: Neden Yahudiler bu kadar güçlüdür?

Cevap: Eğitim (Sorgulayıcı, Araştırıcı, İcatçı…)

Soru: Neden Müslümanlar bu kadar güçsüzdür?

Cevap: Yanlış Eğitim veya Sıfır Eğitim (Din Eksenli, Sorgusuz, Araştırmasız, Ezberci)

Gezegenimizde  yaklaşık  1.476.233.470  Müslüman  yaşamaktadır.  Asya'da 1 milyar, 400 milyon Afrika'da, 44 milyon Avrupa'da, ve 6 milyon  Amerika kıtasında. Toplam dünya nüfusu içinde her beş kişiden biri müslümandır. Her bir Hindu'ya iki müslüman düşmektedir, her bir Budist'e karşılık iki müslüman vardır ve her bir Yahudi'ye karşılık 100 adet Müslüman bulunmaktadır.

Müslümanların  bu kadar kalabalığa rağmen Neden güçsüz olduklarını hiç merak ettiniz mi? Nedeni şudur: İslam Konferansı Örgütü'nün (OIC)  57  üyesi  vardır  ve ülkelerin tümünde 500 adet üniversite bulunmaktadır. Üniversite başına 3 milyon Müslüman düşmektedir. Sadece  ABD'de  5.758  üniversite  vardır.  2004  yılında Shanghai Jiao Tong Üniversitesi “Dünya Üniversitelerinin Akademik Değer Listesi" hazırlamış ve ilginçtir ki Müslüman çoğunluğa sahip ülkelerin hiç birinden ilk 500’e giren üniversite yoktur.

UNDP  tarafından toplanan verilere göre Hıristiyan dünyasında okuma-yazma bilenlerin oranı neredeyse % 90 ve bunlardan 15 Hıristiyan çoğunluğa  sahip  ülkede  okuma-yazma  oranı  % 100 dür. Müslüman dünyasında buna çok zıt bir durum olarak bir ülkenin okuma-yazma oranı  oranı yaklaşık % 40 olup,  % 100 okur-yazar oranına sahip bir Müslüman ülke yoktur. Hıristiyan dünyasındaki "okur-yazar"ın %  98  i  ilkokulu  bitirmişken,  Müslüman  dünyasında  bu  oran  % 50dir. Hıristiyan dünyadaki okur-yazarların % 40 ı üniversite mezunudur ve bu oran Müslüman dünyasında %2'yi geçememektedir.

Müslüman  çoğunluğa sahip ülkelerdeki toplam bilim adamı sayısı 230 olup her bilim adamına düşen Müslüman sayısı 1 milyon kişidir.  ABD her 1 milyon Amerikalıya karşılık yaklaşık 4000 bilim adamına, Japonya 5000 bilim adamına sahiptir. Tüm Arap dünyasındaki tam-zamanlı  çalışan  araştırmacı  sayısı  35.000  kişidir ve her bir milyon Arap nüfusa 50 teknisyen düşmektedir. (Bu sayı Hıristiyan dünyasında  bir  milyon  kişiye  1000  teknisyendir.)  Ek  olarak İslam dünyası gayrı safi milli hasılasının yalnızca % 0.2 sini araştırma-  geliştirme  bütçesi olarak ayırmaktayken Hıristiyan dünyası % 5 oranında araştırma-geliştirme fonu ayırmaktadır.

Sonuç: İslam dünyası bilgi üretebilecek kapasiteden yoksundur. 1000  kişiye  düşen  günlük gazete sayısı ve bir milyon kişiye düşen kitap çeşidi bilginin toplum içine yayılıp yayılmadığının iki önemli  göstergesidir. Pakistan'da 1000 kişiye 23 günlük gazete düşerken bu sayı Singapur'da 360’dır. İngiltere'de her 1000 stant için  2000  çeşit  kitap  bulunurken,  Mısır'da  kitap  çeşidi  20’dir.

Sonuç: İslam dünyası bilgi yayılmasını gerçekleştirmekte başarısızdır.

Bilgi  uygulamasının  önemli göstergelerinden biri ileri teknoloji ihracatının toplam ihracat içindeki oranıdır. Pakistan'ın ileri teknoloji  ihracatının toplam ihracatın içindeki oran % 1, Suudi Arabistan’ın % 0.3, Kuveyt, Fas, ve Cezayir’in aynı şekilde % 0.3 tür. Singapur'da bu oran % 58 'dir.

Sonuç: İslam Dünyası bilgi uygulamasını gerçekleştirememektedir.

Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgi üretmiyoruz.

Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgiyi yayamıyoruz.

Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgiyi uygulamıyoruz.

Ve  gelecek  bilgi- temelli  toplumlara  aittir. İlginçtir, OIC üyesi 57 ülkenin gayrı safi milli hâsılalarının toplamı 2 trilyon doların  altındadır. ABD, tek başına 12 trilyon dolar değerinde mal ve hizmet üretmekte, Çin 8 trilyon dolar, Japonya 3.8 trilyon dolar ve Almanya 2.4 trilyon dolarlık üretim yapmaktadır. (Satın alma gücü eşitlenerek hesaplama yapılmıştır.) Petrol  zengini  Suudi  Arabistan,  Birleşik  Arap  Emirlikleri,  Kuveyt  ve  Katar hep birlikte 500 milyar dolarlık mal ve hizmet üretmektedirler  ve  bunların  çoğu petroldür. Mal ve hizmet üretimi İspanya'da 1 trilyon doların üzerindedir. Katolik Polonya 489 milyar  dolarlık  mal  ve  hizmet  üretimi  gerçekleşmektedir.  Budist  Tayland  545 milyar dolar değerinde mal ve hizmet üretimi yapmaktadır. İslam Dünyasının gayrı safi milli hâsılasının tüm dünya gayrı safi milli hâsılası içindeki oranı hızla azalmaktadır.

O halde  Müslümanlar  neden  bu kadar güçsüzdür?

Cevap: Eğitim Yoksunluğu tam anlamıyla söylersek “kaliteli eğitim yoksunluğu.” Çok kesin biçimde söylersek “akılcı olmayan çağdışı eğitim.”

https://www.anadolupress.com/yerel/yahudi-ler-neden-guclu-pakistanli-bir-bilim-adaminin-yazisi-h17639.html

Youtube Kanalıma Abone Olun!

Düzenli olarak paylaştığımız videoları kaçırmayın.

Abone Ol