top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

ŞEFKAT AHLAKI

M. ALİ KAYA

SORU:

Şefkati, karakter haline getirmek mümkün müdür? Aktif sabırla (şefkat esaslı) yürümenin yöntemleri ayetlerde nasıl izah ediliyor? Ayetlerde sabırla yaklaşıldığında kinlerin yok olacağına işaret ediyor. Bedirdeki kindarlar, 6 sene sonra Müslüman olmuştu. Günümüzde nasıl bir yol izlemeliyiz?


CEVAP:

Ne demişler... "Sözlerinize dikkat edin, davranış haline gelir. Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlık haline gelir. Alışkanlıklarınıza dikkat edin karakteriniz haline gelir." Bu sebepler bir şeyi ne kadar çok tekrar ederseniz ona alışır ve onunla boyanırsınız ve tanınırsınız.


Şefkatli olmak isterseniz öyle davranacaksınız. Önce zorunuza gider, sonra alışırsınız, hoşunuza gider. Sonra o sizin karakteriniz olur.


Bir şeyin devası ve çaresi onun zıttıdır. İmansızlığın devası ve çaresi iman etmek. Tembelliğin çaresi çalışmak, harekete geçmek. İsyanın zıddı itaat etmek... Namazı terk etmenin çaresi de onun zıddı olan namaz kılmaktır... Allah insana neden akıl ve irade vermiş. Sabırla onu güçlendirmiş... Tembelse çalışkan olsun, Ahlaksız ise ahlaki davransın ve sabırla buna devam etsin. İradesi zayıfsa akıllı olsun güçlendirsin...


Bunun başka yolu yoktur. Yani masallardaki gibi bir peri gelip elindeki sihirli değneği ile vurunca melek olmazsınız. Siz yapacaksınız. Ne olmak istiyorsanız ona karar verirsiniz ve Allah'a dua ederek onun gibi olmaya çalışırsınız. O zaman Allah size yardım eder. Yoksa tembele, kötü niyetliye, aptala ve ahlaksıza Allah yardım etmez. Ederse o zaman Allah bunları istemiş olur. Bu da olmaz. Ama siz isterseniz Allah yaratır ve sevabı günahı size ait olur. Onunla da Allah size ceza ve mükafat verir. Allah iyiliği emreder kötülüğü de siz istediğiniz için yaratır. Ta ki onunla sizin ne adam olduğunuzu herkes görsün ve davranışlarınızla cezayı hak ettiğinize herkes şahit olsun diye ..

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page