top of page
  • M. Ali KAYA

HAYAT KIRKINDA BAŞLAR

M. ALİ KAYA

Maalesef hayatı ve yaşamayı bilmiyoruz. Basit şeylerle uğraşıp duruyoruz. Eğer hayatın kıymetini bilmiş olsaydık, asla boş geçmesine müsaade etmezdik. Faydalı bir şekilde değerlendirmek için elimizden gelen gayreti gösterirdik. Ahirette insana en çok fayda sağlayacak şeyin gayret olduğunu unutmamalıyız.


Ahirette seni kurtaracak bir şeyin olmadığı taktirde fani dünyada bırakılan şeylerin bir kıymeti yoktur. Akıllı bir insan hem dünyasını, hem ahiretini düşünerek çalışır. Her iki hayatın gerekli işlerini ihmal etmez. İnsanlar akılları derecesinde her iki hayatta muvaffakiyete ulaşırlar.


Ahmak insanlar genç ölürler. Hayatlarını israf ederler. Ömürlerini boş yere heder ederler. İçki, sigara, kumar, kötü alışkanlıkların tümünü ahmaklarla arkadaş olarak görürsünüz. Bütün bu sayılan kötü alışkanlıklardan akıllı insanları uzak görürsünüz.


Akıllıların boş vakitleri yoktur. Dünya ve ahirete ait hizmetler bütün zamanlarına hakim olmuştur. Zamanın değerini iyi bilirler. Günün her saatine dağılmış işleri vardır. Dünya işlerinden yoruldukları zaman ya ibadete veya evrat ve ezkara yönelik okumaya kendilerini verirler. Bütün ömürlerinde neşelidirler. Yardımı severler ve dostlarına düşkündürler. Nasihati elden geldiğince dostlarından esirgemezler. Herkesin iyiliğini ister, iyilik peşinde koşarlar.


Aklını ve zekasını kullanan insanlar fazla yorulmazlar. Dimağını fazla çalıştıranlar, uzun ömürlüdürler. Çünkü kırk yaşına kadar hayat için gerekli tüm hazırlıklarını yapmış, hayatın geçim derdini diğer aile fertlerine dağıtmışlardır. Kendilerini artık insanların hizmetine vermişlerdir. Bilirler ki, halka hizmet Hak’ın rızasına sebeptir.


Bir insan hayatının 25’ine kadar ilim öğrenmeli, 40 yaşına kadar mal ve servet için çalışmalı, kırkından sonra da ahireti için çalışmalıdır. Bundan dolayıdır ki hayat kırkından sonra başlar denilmiştir. Esasen kişinin vatan ve millet hizmetine faydalı çalışmalar yapacağı dönem, 40 yaşından sonraki dönemdir.


Demek istediğimiz şudur: Akıllı birer insan kırk yaşına kadar kendisi için çalışmalı, kırk yaşından sonra ise toplumun, vatanın, milletin kendisinden beklediği hizmeti vermelidir. Bütün bunları yaparken de sadece ve sadece Allah rızasını gaye edinmelidir.


Mutluluğun ve saadetin kaynağı ve akıllı insan budur.

Ne mutlu böyle olabilene...


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page