top of page
  • M. Ali KAYA

Hayvanların Ruhları Ne Olacak?

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021


M. Ali KAYA

Ahirette hayvanlar dirilecek mi? Ruhları ve bedenleri ne olacaktır?


“Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir. Biz Kitap'ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler.” (En’am, 6:38.) Bu ayette ifade edildiği üzere bütün canlıların Rablerinin huzuruna getirilmesinin hikmeti ne olabilir? Onlar da hesaba mı çekilip Cennet veya Cehenneme yollanacaklar?


Cevap:

Yüce Allah haşirde tüm hayvanları da diriltecektir. Zira haşir meydanı “Mahkeme-i Kübra”dır ve Allah'ın adaletinin tam tecelli ettiği yerdir. Bu sebeple Allah adaletini tüm mahlukatına tam olarak gösterecektir. Hayvanlar arasındaki haklar da adil bir şekilde alınacak ve hak sahibine hakları verilecektir. Allah'ın tam adil olduğu bilinecektir. Peygamberimiz asm "Boynuzsuz koç boynuzludan hakkını alacaktır" buyurur. Yine karıncanın hakkı dahi insandan alınacak ve o karıncaya verilecektir. İnsan da iğneden ipliğe hesaba çekilecektir. Hayvanlara zulmedenler cezalarını çekecek, o hayvan da hakkını alacaktır.


Hayvanların bir nevi insanın bir ferdi gibidir. Bu sebeple yüce Allah hayvanların ruhlarını mümtaz bir hayvanda toplayacaktır. (Salihin devesi, İsmail'in koçu gibi ) Yüce Allah tüm hayvanlarını ruhunu kendi cinsinden bir hayvanda toplayacağı için o hayvan insan gibi mütekamil olacak ve yüce Allah kendi nevini temsilen onu cennete alacaktır. Diğer hayvanların cesetleri toprak olacaktır. Bunu gören cehennemlikler "Keşke biz de toprak olsaydık" (Nebe Suresi, 40.) diyeceklerdir.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page