top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

İBADET NİÇİN YAPILIR?

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

M. ALİ KAYA

SORU:

"Cenabı hak kendisine neden ibadet edilmesini istiyor?" diye soran birine ne cevap verebiliriz?


CEVAP:

Yüce Allah bizim ihtiyacımız olduğu için ibadet edilmesini istiyor. Çocuğuna yemek yedirmek için çalışan bir anne veya hasta olan birisine ilaç içmesini ve perhizi tavsiye eden bir doktor bunu neden yapar? Çocuğun ve hastanın ihtiyacı ve faydası için değil mi? Yoksa tavsiye edenin ne ihtiyacı var? Veya öğretmen öğrencisine neden ödev verir?


Aynen böyle de bedenimiz gibi ruhumuzun ve duygularımızın da gıdaya ve gelişmeye ihtiyacı vardır. Bu da ibadet dediğimiz Allah'ın emirlerini yapıp yasaklarından kaçmaya bağlıdır. Yalan söylemezsek ve doğruluktan ayrılmazsak bunun bizim ahlakımızı ve şahsiyetimizi korumda ve geliştirmede faydası olur. Allah'a ne faydası olur ki?


Namaz, oruç, hac ve zekat gibi emirlerin de faydası insana ve topluma aittir. Allah'ın bundan fayda ve zarar görmesi imkansızdır. Tüm varlıklar Allah'a isyan etseler Yüce Allah'ın cehennemini doldurur ve iradesine uygun hareket etmiş olurlar.


Tüm varlıklar Allah'a itaat etse cennetini doldurur ve kendileri karlı çıkmış olur. Bu da Allah'ın iradesine uygun olur. Zira devletin sarayı da vardır, hapishanesi de… Hapse giren de saraya layık olan da devletin amacına uygun davranmış olur, devletin görevi hak edene mükafat, hak edene ceza vermektir. Burada zarar eden de fayda gören, emre itaat eden ile yasalara aykırı davranıp isyan edendir.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page