top of page
  • M. Ali KAYA

İSTİŞARENİN ÖNEMİ

M. ALİ KAYA

SORU: Peygamberimiz (asm) miracda Hz. Musa (as) ile istişare ederek 50 vakit namazı 5 vakte indirmesi konusunda yüce Allah'a ricada bulunmuş mudur?


CEVAP: Evet!... Yüce Allah Peygamberimize (asm) Hz. Musa (as) ile istişare etmesini vahyeder. Hz. Musa (as) da 50 vakit namazı ümmetin kaldıramayacağını ve Yüce Allah’a rica ederek onu 5 vakte indirmesini tavsiye ederek biz insanlığa “İstişare”yi öğretmiş ve Miracın meyvesi olarak istişare etmeden iş yapmamayı bu ümmete hediye getirmiştir. Böylece biz insanlara “İstişare edenin pişman olmayacağı” gerçeğini öğretmiştir.


SORU: Neden buna ihtiyaç duymuştur?


CEVAP: Her şeye kadir olan Allah'tır ve her konuda aciz-i mutlak olan insandır. Tek başına iş yapacak olan Allah'tır ve başkalarının fikrine ve yardımına muhtaç olmadan doğru iş yapamayan da aciz-i mutlak olan insandır. Bu sebeple yüce Allah insanlara "İstişare"nin önemini öğretmek istemiştir. Peygamberimize (asm) Hz. Musa (as) ile istişare etmesini vahyetmiş ve bu istişare sonunda 50 vakti 5 vakte indirmiştir.


Allah kadir-i mutlaktır; bu sebeple tek başına her şeyi idare eder ve yapar. İnsan ise aciz-i mutlaktır bu sebeple başkaları ile beraber yönetir ve başkalarının yardımını alarak işini görür. Bu konuda başarıyı ancak "İSTİŞARE" ile yakalar.


Vesselam...

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page