• M. Ali KAYA

İSTİŞARENİN ÖNEMİ

M. ALİ KAYA

SORU: Peygamberimiz (asm) miracda Hz. Musa (as) ile istişare ederek 50 vakit namazı 5 vakte indirmesi konusunda yüce Allah'a ricada bulunmuş mudur?


CEVAP: Evet!... Yüce Allah Peygamberimize (asm) Hz. Musa (as) ile istişare etmesini vahyeder. Hz. Musa (as) da 50 vakit namazı ümmetin kaldıramayacağını ve Yüce Allah’a rica ederek onu 5 vakte indirmesini tavsiye ederek biz insanlığa “İstişare”yi öğretmiş ve Miracın meyvesi olarak istişare etmeden iş yapmamayı bu ümmete hediye getirmiştir. Böylece biz insanlara “İstişare edenin pişman olmayacağı” gerçeğini öğretmiştir.


SORU: Neden buna ihtiyaç duymuştur?


CEVAP: Her şeye kadir olan Allah'tır ve her konuda aciz-i mutlak olan insandır. Tek başına iş yapacak olan Allah'tır ve başkalarının fikrine ve yardımına muhtaç olmadan doğru iş yapamayan da aciz-i mutlak olan insandır. Bu sebeple yüce Allah insanlara "İstişare"nin önemini öğretmek istemiştir. Peygamberimize (asm) Hz. Musa (as) ile istişare etmesini vahyetmiş ve bu istişare sonunda 50 vakti 5 vakte indirmiştir.


Allah kadir-i mutlaktır; bu sebeple tek başına her şeyi idare eder ve yapar. İnsan ise aciz-i mutlaktır bu sebeple başkaları ile beraber yönetir ve başkalarının yardımını alarak işini görür. Bu konuda başarıyı ancak "İSTİŞARE" ile yakalar.


Vesselam...

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör