top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

RAMAZAN VE GENÇLİK

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021

M. ALİ KAYA

1) Ramazan'ı gençler nasıl anlamalı?

Ramazan Kur’an ayıdır. Yüce Allah “Kur’an o ayda nazil oldu” (Bakara Suresi, 2: 185.) “Biz Kur’ân’ı Kadir Gecesinde inzal ettik. Bu şerefinden dolayı Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.” (Kadir Suresi, 97:1-3.) buyurur. Dolayısıyla gençler Ramazan-ı Şerifi Kur’an ayı olarak anlamalıdır.


Malum Kur’an “Allah’ın adı ile Oku! Kalemle yazmayı öğreten de Allah’tır” (Alak Suresi, 96: 1-4.) buyurarak nazil oldu. Tabi işin bir başka yönü de “Oku” ile başlayan Kur’an-ı Kerim “Ne okuyalım?” sorusuna cevap olarak hemen arkasında gelen surede “Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde inzal ettik. Onu okuyun!” diye cevap verir.


Kur’an-ı okumak sadece ezber okumak değil, kainat kitabı ile beraber okumaktır. Zira Kur’an kainat kitabının müfessiridir. Yani Kur’an-ı Kerimin gerçek müfessiri kainattaki varlıklar ve olaylardır. İşte “Hakikat” dediğimiz sözün gerçeğe ve bilginin eşyanın hakikatine ve olaylara uygun olması Kur’an ve kainat kitabının beraber okunması ile ortaya çıkar.


Bize bu hakikatleri anlatan asrımızın Kur’an tefsiri “Risale-i Nurlar”dır. Dolayısıyla gençlerimiz Kur’an-ı Kerimi Risale-i Nurlar ile beraber okursa manasını doğru anlar. Kur’an ile kainat ve kendisi arasındaki irtibatı doğru olarak kurar ve hakikatlerini idrak eder. Ramazan ayını böyle anlamak gerekir.


2) Sadece Ramazan'da olan din şuurunu ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir?

Ramazan ayı bir intibah, uyanma ayı olmalıdır. Ramazandan sonra bu intibah devam etmelidir. İbadette esas olan devamlılıktır. Bu sebeple Peygamberimiz (asm) “Gücünüzün yettiğini yapın, ibadetin hayırlısı az da olsa devamlı olandır” (Müslim, Misfirun, 215.) buyurmuştur.


Yüce Allah bize farz kıldığı ibadetler herkesin gücüne göre yapabileceği ve mazereti kabul edilmeyen ibadetlerdir. Haramlardan kaçmak da herkesin gücü dahilinde olan bir ibadet şeklidir. Bediüzzaman Said Nursi hazretleri “Farzları yapın haramlardan kaçın kurtulursunuz” buyurur.


Bediüzzaman Said Nursi hazretleri talebesi Hulusi Abiye tavsiyelerinde “Beş vakit namazını ta'dil-i erkan ile vaktinde kıl, yani başka ibadete gücün yetmez. Namazın nihayetindeki tesbihleri yap, yani başka zikri yapamadım diye teessüf etme. Yedi kebairi terk et, çünki sagâiri arayacak zamanda değiliz. İttiba'-ı sünnet et, zira bu zamanda arkasında gidilecek ve harekatı taklide değer saf, halis ve muhlis bir hadi ki, (o da seni yine bu yola götürecektir) maalesef bulamayacaksın” (Barla Lahikası, 2006, s. 59, 93.) buyurur.


3) Duyguların kontrolü için Ramazan ayı nasıl bir fırsat?

Ramazan oruç ve sabır ayı olduğu için orucun açlığına ve susuzluğuna sabreden genç sabretmeye ve duygularını kontrol etmeye de oruçla alışmış olur. Yüce Allah akla sabırdan daha değerli bir arkadaş yaratmamıştır. Her fazilet ve menfaat ancak sabırla kazanılır.


4) Verimli bir ay geçirmek için gençlere ne tavsiye edersiniz?

Ramazan ayını verimli bir şekilde geçirmek ve bin ay kadar ibadet sevabının kazanabilmek için gençlerimiz oruç yanında namazlarını ihmal etmemelidir. Namaz ile beraber Kur’an-ı Kerim okuyarak hatim sevabını da kazanabilirler. Ancak gerçek sevabı günahlardan kaçmaka kazanacaktır. Zira günahlardan sakınmak nafile ibadetlerden ve sünnetlerden daha önemli ve daha sevaplıdır. Risale-i nurları okuyarak hem ilim, hem ibadet, hem tefekkür ibadetini yapmış olsalar elbette çok mükemmel bir şekilde Ramazan ayını ihya etmiş ve bin senelik ibadet sevabını kazanmış olurlar. Bunu korumak önemlidir. Bu sevabı korumanın yolu da beş vakit farz namazlarını ihmal etmemektir.


Son olarak şunu ifade edebiliriz. Gençlerimiz Ramazan ayında namaza başlarlar terk etmeden devam ederlerse Ramazanın en büyük kazancı bu olur. Zira beş vakit namaz kılmak kişiye ahiret saadetini kazandırır. Diğer çalışmaların ibadet olması da yine namaz kılıyor olmasına bağlıdır. Zira Hz. Ömer (ra) “Namaz kılmayana dini fayda vermez” demiştir.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page