top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

RİSALE-İ NURLA İKTİFA ETMEK

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

M. Ali KAYA

SORU:

"Bediüzzaman 31 Mart Vakası sebebiyle Harb-i Örfi (Sıkıyönetim) Mahkeme Başkanlığına sunduğu ve iki sefer bastırdığı ilk müdafaanamesinin sonunda İttihad Terakki’nin programına uygun olarak Kürtler için beş maddelik tavsiyelerde bulunur. Bununla İttihatçılara "Ben sizin adamınızım, sizin programınızı uygulatmaya çalışan biriyim" der. Bu beş maddelik nutuktan sonra Abdulhamit Han’a olan muhalefetinin özetini bu kitaba ilave eder. Yine bununla der ki: Sizin beni Abdülhamitçi görmeniz ve bu mahkemede idam ile yargılamanız yersizdir. Ben, "Abdulhamit’in istibdat ve statükoculuğuna karşı gelenlerin ilklerindenim." Yorumunuz nedir? Katılır mısınız?


CEVAP:

Bediüzzaman'ın Divan-ı Harb-i Örfi Müdafaası matbu olarak vardır. Ve yine "Eski Said Dönemi Eserleri"nde bu müdafaa yer almaktadır. Bunun dışındaki yorumlara ve bu müdafaa ve eserlerinde ve hatta gazetelerde yazdığı yazılara itibar etmek bunun dışındaki şeylere itibar etmemek gerektir.


Bediüzzaman "Ey Paşalar Zabitler! Gazetelerde neşrettiğim umum makâlatımdaki umum hakaikte nihayet derecede musırrım." Maziden ve istikbalden gelecek tenkitlere cevap vermeye de hazırım demiştir. Zira Bediüzzaman belgesiz ve delilsiz konuşmaz. Delil ve belge ise yazdıklarıdır. Bunun dışındaki yorumlara itibar etmemek gerekir.


Zira Bediüzzaman ve Risale-i Nuru inkar edemeyen ve çürütemeyenler bu defa yanlış yorumlarla saptırmaya çalışacak ve yanlışa yönlendirmek isteyeceklerdir. Görevimiz Bediüzzamanı ve Risalelerini doğru olarak anlayıp anlatmaktır.


Bize lazım olan en önemli şey "Doğruluktur." Vazifemiz "Doğru islamiyeti ve islamiyete layık doğruluğu göstermektir."


Bu sebeplerle sorunuzdaki yoruma tam olarak katılmak mümkün değildir.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page