top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

YALNIZ BU GÜNÜ YAŞAMAK

M. Ali KAYA

Hz. Ali (ra) “Dün geçti, yarın ise hiç belli değil. Öyle ise elinde olan bu güne ve bu günü değerlendirmeye bak” demiştir. Bediüzzaman Said Nursi (ra) da “Hayat zannettiğiniz halat, yalnız bulunduğunuz andır” diyerek bu gerçeği biraz daha açmıştır. Madem durum böyledir. Öyle ise en değerli şey bu gündür. Bu günü değerlendirmek en karlı iştir.


Yalnız bu gün için mesut olacağım.

Yalnız bu gün için her şeyi kendime uydurmaya çalışmayacağım.

Yalnız bu gün için sıhhatime önem vereceğim.

Yalnız bu gün için zihnî egzersiz yapacağım. Faydalı şeyler öğreneceğim.

Yalnız bu gün için kendimi belli etmeden birine iyilik edeceğim.

Yalnız bu gün için güler yüzlü olacağım.

Yalnız bu gün için sinirlenmeyeceğim ve yavaş konuşacağım.

Yalnız bu gün için nezaketle hareket edeceğim.

Yalnız bu gün için arkadaşlarımı çok öveceğim ve tenkit etmeyeceğim.

Yalnız bu gün için kimsede kusur bulmayacağım.

Yalnız bu gün için hiçbir kimseyi terbiye ve ıslah etmeye kalkışmayacağım.

Yalnız bu gün için bu günümü verimli geçirmeye çalışacağım.

Yalnız bu gün için günümü planlayarak ne zaman ne yapacağımı yazacağım.

Yalnız bu gün için yarım saat kitap okuyacağım.

Yalnız bu gün için öğlen yarım saat istirahat edeceğim.

Yalnız bu gün için beş vakit namazı camide kılacağım.

Yalnız bu gün için korkmayacağım ve çalışacağım.

Yalnız bu gün için neşeli olacağım, neşeli davranacağım.

Yalnız bu gün için beni tenkit eden kimselere kızmayacağım.


Biri çıkar da, bir kimsenin seni yerdiğini söylerse, ileri sürüleni yalanlamaya kalkma. Yalnız şu cevabı ver: “Bunu söyleyen şüphesiz başka eksiklerimi bilmiyordur. Bilseydi, sadece bunu söylemekle yetinmezdi.”


**

Öfkelenmek insanlığın gereğidir. Yerinde öfke iyidir. Konfüçyüs şöyle demektedir: “Öfkelenmeyen insan aptaldır, fakat öfkelenmeyen insan akıllıdır.” Düşmanlarımızı affedip unutmanın en emin yolu, kendimizi yüce gaye ve hedefler için çalışmaktır.


Nefsimize boş vakit bırakmamamız gerekir. Laurance Janes “Kavgaya vaktim yok, teessüfe vaktim yok. Hiçbir insan, kendisinden nefret edecek kadar alçalmaya beni zorlayamaz.”


“Yüksek tansiyonlu insanların seçkin vasıfları kindir. Kin, müzminleşirse, arkasından yüksek tansiyon ve kalp müzminleşir.” Shakspeare “Düşmanlarınız için yaktığınız ocağı, kendinizi yakacak kadar kızdırmayınız.” Atalarımız bize “Keskin sirke küpüne zarar verir” demişlerdir. “Biz düşmanlarımızı sevecek kadar saygıdeğer insanlar olmayabiliriz. Fakat kendi sıhhat ve selametimiz için, hiç olmazsa onları affedelim ve unutalım.”


Her zaman ölçülü olmaya çalışmalıyız. A. Lincoln “Hiçbir kimseyi yaptığından dolayı methetmemeli ve hiçbir kimseyi yaptığı veya yapamadığından dolayı tenkit etmemeliyiz. Çünkü hepimiz, insanları oldukları gibi ve ebedi olacakları gibi kalıba sokan şartların, hallerin, muhitin, terbiyenin, kazanılmış adetlerin, irsiyetlerin mahlûkuyuz” demektedir.


Bu günü yaşamak için işimi planlamalı ve yapmalıyım. Hiç kimseden intikam almaya çalışmamalıyım ve sevmediğim insanları düşünmek için bir dakika zamanımı ayırmayacağım.


Sonuç olarak bu günümü iyi geçirir ve verimli şekilde değerlendirirsem bütün ömrümü en verimli şekilde değerlendirmiş olmaz mıyım?23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page