top of page
  • Yazarın fotoğrafıM. Ali KAYA

YEDİ KÜRE NE DEMEK?

M. Ali KAYA

Soru: Bediüzzaman İşaratu'l-İ'caz'da 7 Küreden bahs ediyor. Bundan kast edilen nedir?


Cevap: Yedi Küreden maksat dünyamız gibi hayat şartlarını taşıyan yedi dünyadır. Bunun böyle olması akla ve ilme uygundur. Çünkü: Semada milyarlarca Galaksi vardır. Her bir yıldız bir Galaksidir. Zira bizden milyarlarca ışık yılı uzak oldukları için 300 milyon veya milyar güneş sisteminden oluşan bir galaksi topluluğunu biz ancak bir yıldız gibi görmekteyiz. Bizim güneş sisteminin içinde bulunduğu galaksinin adı “Samanyolu Galaksisi”dir. Sadece bizim Samanyolu Galaksisinde 300 bin güneş sistemi vardır. Galaksimizin biri ucundan diğer ucuna uzaklığı 300 bin ışık yılıdır. Bir ışık yılı= 300.000 kms x 60 saniye x 60 dakika x 24 saat x 365 gün = Bir Işık yılıdır. Bir ışık yılı toplam 9.460.800.000.000 km dir. Yani 9 trilyon 460 milyar, 800 milyon km uzaklıktır. Bir de bunu 300.000.000 ışık yılı ile çarparsanız bizim galaksimizin büyüklüğünü çıkarırsınız. İşte gördüğümüz her bir yıldız böyle bir galaksidir.


Biz galaksimizin dışına çıkmamız mümkün olmadığı gibi boyutu çok sınırlı olan Güneş Sistemimizin dışına dahi çıkamayız. Dünyadan 450.000 km uzakta olan aya çıktık diye övünüyoruz.


İmdi Kur’an-ı Kerim buyurur ki “Allah yedi gök ve yedi yer yaratılmıştır ve vardır.” Bu durumda kainatta milyarlarca galaksi içinde küremize benzer yedi arzın bulunması akla uygundur, Kur’an ayetine de uygundur. Ancak o kürelerdeki hayat şartları bizim dünyamıza benzemeyebilir. Sonra olsa da bizi ilgilendirmez. Allah her şeye kadirdir.18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page